O projekcie DevLeaders dowiedziałem się podczas codziennego resarchu internetu. Szukałem informacji o tym jak dobrze wystartować w branży IT i poszerzyć swoje umiejętności. Do samego udziału w projekcie podchodziłem ze sporym dystansem. Nie byłem pewny czy chcę się angażować. Po 2 dniach od obejrzenia webinaru prezentującego inicjatywę pomyślałem: „A co tam, zgłoszę się”. To też zrobiłem, no i udało się. Teraz wiem że to naprawdę dobra decyzja. Wcześniej pracowałem nad własnymi projektami, ale to zupełnie co innego.
Co daje mi uczestnictwo w projekcie?
Jedną z największych
wartości takich projektów jest możliwość zobaczenia jak wygląda praca w zespole
programistycznym. Uczymy się poprawnie używać Gita, poznajemy praktyki pracy w Scrumie.
Tworzymy cały projekt od początku do końca. Piszemy testy, konfigurujemy CI,
generujemy dokumentację no i oczywiście piszmy kod, front-end i back-end.
Praca w zespole jest bardzo przyjemna. Mamy 3-tygodniowe sprinty
i cotygodniowe spotkania na których omawiamy co robimy. Często mamy też szkolenia
z technologii jakie będziemy wykorzystywać w projekcie.
W przypadku kiedy spotykają nas jakieś trudności przy realizacji zadania to zawsze możemy napisać do naszego Lidera – Marcina, który chętnie i skutecznie potrafi skierować na właściwą drogę. Dodatkowo wszelkie trudności staramy rozwiązać między sobą, dzieląc się naszymi wcześniejszymi doświadczeniami. Mamy dobrowolność w wyborze zadań. Co sprawia, że nikt nie musi robić czegoś czego nie chce 😉
Trudności
Jedyną obiekcją z jaką zetknąłem się do tej pory, to rozmyty wkład własny. Kiedy tworzyłem projekty indywidualnie, to miałem ogromną frajdę, że jest to moje w 100% autorskie rozwiązanie. W tym przypadku jestem członkiem zespołu, a mój wkład to fragment całości.
Zawsze przyzwyczajony byłem do pracy w pojedynkę. Teraz zdobywam doświadczenie pracując w zespole. Mimo, że już całe ciasto nie będzie moje, to jednak zacny kawałek smakowitego tortu należy do mnie 😊
A nad czym tak właściwie pracujemy?
Tworzymy aplikację do zarządzania biblioteką. Chyba każdy wie jak działają takie aplikację więc może powiem trochę o tym jak to robimy. Front piszemy w React’cie. A, że czuje się backendowcem to o nim opowiem. Więc przejdźmy do ciekawszych rzeczy. Backend piszemy w Springu, nasze API z którego będzie korzystać front jest reaktywne i do tego używamy WebFlux’a. Baza danych SQL z jakiej korzystamy nie dostarcza wsparcia dla programowania reaktywnego. Ale poradziliśmy sobie i z tym! Dlatego napisaliśmy oddzielne API które komunikuje się z bazą danych.
Jeśli chodzi o inne narzędzia to repozytorium mamy na Bitbucket. Deploy robimy na Heroku, a do CI używamy CircleCI. Komunikujemy się głównie na Slacku i używamy Jiry do zarządzania projektem.
A już niedługo zapraszamy do obejrzenia demo naszej aplikacji 😉
Pozdrawiam i do usłyszenia 😊
Dodaj komentarz